Exide Next-Gen Li-ion Integra1000 Home Inverter with Battery
• Highly efficient, integrated Pure Sine Wave Home UPS system with inbuilt Li-Ion battery
• 5 Years product warranty against manufacturing defects on both inverter and battery.
• Sleek, wall mounted design thereby saving floor space.
• Zero maintenance, high life-cycle Li-Ion batteries.
• No fumes, no acid spillage, less humming, clean, and hassle-free environment.
• User friendly display screen for better interface.
• Comes in INTEGRA1000 (720 Watts)
• Faster battery charging than lead acid battery commencing at low input voltage.
• Automated intelligent battery charge management.
Out of stock
Description
Exide Integra – the integrated power back-up system with Li-ion – Live the Li-ion Life!
So what makes this lithium ion battery inverter manufactured in India stand apart?
Integra Product Features
• Comes in 2 SKUs, IINTEGRA700 (450 Watts) & INTEGRA1000 (720 Watts)
• Automatic protection controls like overload, battery low, heat-up & short circuit
• Mains overload protection through resettable switch
LCD Display Features
• Graphical Tri Colour LCD for better user’s interface with Soft Touch Switches
• Displays real time clock and ambient temperature
• Display of back-up time and charging time.
• Snow white text with black LCD backlight in back-up mode operation
• Green text with black LCD backlight in charging mode operation
• Red LCD backlight protection mode operation
• Displays applied load in %age as well as graphical bulb indication
• Displays flow of charge from mains to battery or load or both (battery & load)
• Displays actual ac mains input and output in numerical form
• Displays actual battery voltage in numerical form as well as in bar graph
Technical Specifications
| PARAMETERS | MODEL | |
| INTEGRA 700 | INTEGRA 1000 | |
| Rated Capacity | 450W / 563VA | 720W / 900VA |
| Net Weight (with Battery) | 22.65 Kg | 25.95 Kg |
| Product Dimension (H*W*T) | 665.00 * 405mm * 140mm | |
| Max. Charging Current | 5Amp ± 0.5Amp | 8Amp ± 0.5Amp |
| Battery Boost Voltage | 56.4V ± 0.4V | |
| Charging Technique | Automatic Sense Battery Management System | |
| Change Over Time (in UPS Model) | ≤ 10msec | |
| No Load Output Voltage | 225V ± 5V | |
| Output Frequency | 50Hz ± 1Hz | |
| Output Wave Form | Pure Sine Wave | |
| Nominal Battery Voltage | 51.2V (In-Built Lithium-Ion Battery) | |
| Battery Low Cut Off | 48V ± 0.4V | |
| Mains Voltage Range (in Normal Mode) | 90V – 290VAC ± 10V | |
| Mains Voltage Range (in UPS Mode) | 180V – 270VAC ± 10V | |